Rodos

η ημέρα, η εβδομάδα του έτους

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα" Module by: Joomlabyte

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Έχουμε 2 επισκέπτες συνδεδεμένους

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ

όχι βία στα σχολεία

via

τώρα αρχίζω ανακύκλωση

anakyklo

ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ-ΔΡΑΣΕΙΣ 2013-2014

Εκτύπωση PDF

PC06

Το 6ο Γυμνάσιο Ρόδου συμμετέχει στο πρόγραμμ

Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) και δημιουργεί.

Και η Ροδιακή επαινεί
Την τρέχουσα περίοδο όλοι μας αντιμετωπίζουμε οικονομικές δυσκολίες, αλλά υπάρχουν οικογένειες που αντιμετωπίζουν επιπλέον και το πρόβλημα υγείας του παιδιού τους.

Το 6ο Γυμνάσιο Ρόδου ανταποκρίθηκε σε αυτό το κάλεσμα και πήρε μέρος στο εθελοντικό πρόγραμμα Make-A-Wish με την παρότρυνση της καθηγήτριας Αγγλικών του Γυμνασίου Κας Μυριαλλάκη Μαριάντζελας. Το σχολείο έλαβε ένα e-mail από το Make-A-Wish που έλεγε πως κάθε σχολείο θα μπορούσε να πάρει μέρος σε αυτή την προσπάθεια. Η Κα Μυριαλλάκη, πληροφόρησε σχετικά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου και με τη σύμφωνη γνώμη του Διευθυντή Κου Τουρτούνη Αναστάσιου, ενημέρωσε τα παιδιά του σχολείου για την οργάνωση Make-A-Wish. Οι μαθητές του σχολείου ευαισθητοποιήθηκαν και μάζεψαν ένα χρηματικό ποσό μαζί με τη συνδρομή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και το έστειλαν στο σύλλογο Make-A-Wish. Κατόπιν, ο μη κερδοσκοπικός αυτός οργανισμός έστειλε στο σχολείο ένα αστέρι για κάθε παιδί που συμμετείχε. Οι μαθητές έγραψαν επάνω σε κάθε αστέρι μια ευχή που απευθύνεται σε ένα παιδί που έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Στη συνέχεια, με την ευγενική συμμετοχή της Κας Τρίγκα Τίνας, μέλους του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, και τη βοήθεια της Κας Μυριαλλάκη, τα παιδιά έφτιαξαν μια κατασκευή με όλα τα αστέρια που ήλθαν στο σχολείο και θα πάρουν μέρος στο διαγωνισμό για την πιο ευφάνταστη κατασκευή που χρησιμοποιεί τα αστέρια αυτά. Η κατασκευή αυτή στολίζει τώρα την είσοδο του σχολείου και υπενθυμίζει σε όλους μας πως αν είμαστε πολλοί, μπορούμε να καταφέρουμε πολλά!Το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος) είναι ένας Φιλανθρωπικός Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός που πραγματοποιεί ευχές παιδιών ηλικίας 3-18 ετών, που πάσχουν από απειλητικές για τη ζωή τους ασθένειες, όπως είναι ο καρκίνος, οι καρδιοπάθειες, η μυϊκή δυστροφία το AIDS κ.α. ενισχύοντας τον αγώνα τους για ζωή με χαρά, δύναμη & ελπίδα.Το Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος), δραστηριοποιείται στη χώρα μας από το 1996 και από τότε μέχρι σήμερα έχει εκπληρώσει περισσότερα από 1.100 παιδικά όνειρα, με την βοήθεια 600 και πλέον εθελοντών. Ένα παιδί μπορεί να γίνει πειρατής ή πριγκίπισσα, να συναντήσει τον αγαπημένο του ήρωα, να αποκτήσει αυτό που ονειρεύεται ή να ταξιδέψει εκεί που η καρδιά του ποθεί.Όλα τα παιδικά όνειρα πραγματοποιούνται αποκλειστικά και μόνο με την οικονομική βοήθεια χορηγών και με χρήματα που συγκεντρώνονται από δωρεές, από προγράμματα όπως είναι το Αστέρι της Ευχής και από τις διάφορες εκδηλώσεις ή παζάρια που διοργανώνει το Make-A-Wish.Μακάρι πάντα να μπορούμε να ενισχύουμε έτσι τον αγώνα των λιγότερο τυχερών παιδιών με χαρά, δύναμη & ελπίδα.

Γερμανική γλώσσα: διάκριση στο διαγωνισμό Μετάφρασης

ketroMetafrasis

Το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου διεξήγαγε στις 27 Φεβρουαρίου 2014 διαγωνισμό Μετάφρασης που πραγματοποιήθηκε στο κτίριο του Κέντρου Μεταφραστών στην πόλη της Ρόδου όπως επίσης και Εργαστήρια Μετάφρασης που έλαβαν χώρα σε διάφορες σχολικές μονάδες.Οι μαθητές του σχολείου μας έδειξαν μεγάλο ζήλο και η συμμετοχή τους στο διαγωνισμό ήταν αξιοσημείωτη:

Ο μαθητής Κεραμέας Νίκος (Γ2 - 6ο Γυμνάσιο Ρόδου) κέρδισε το 2ο βραβείο στη Γερμανική γλώσσα.Του ευχόμαστε καλή σταδιοδρομία στο Λύκειο!

Πληροφορίες Προφίλ

Application afterLoad: 0.007 seconds, 0.40 MB
Application afterInitialise: 0.251 seconds, 2.94 MB
Application afterRoute: 0.327 seconds, 3.82 MB