Rodos

η ημέρα, η εβδομάδα του έτους

Πηγή: Λογισμικό "Σήμερα" Module by: Joomlabyte

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ

Έχουμε 2 επισκέπτες συνδεδεμένους

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ

όχι βία στα σχολεία

via

τώρα αρχίζω ανακύκλωση

anakyklo

ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ

Εκτύπωση PDF

Τα σχολικά βιβλία

α΄γυμνασίου β΄γυμνασίου
Εξώφυλλο Γεωλογίας - Γεωγραφίας     Εξώφυλλο

Το Ηλιακό Σύστημα - The Solar System

Μια βιντεοσκοπημένη έκρηξη ηφαιστείου

Η έκρηξη του ηφαιστείου της Αγίας Ελένης (Mount St. Helens) το 1980 είναι η καλύτερα μελετημένη ηφαιστειακή έκρηξη στον εικοστό αιώνα. Ο περισσότερος κόσμος δεν μπορούσε να φανταστεί ότι μία τέτοια βίαιη εκδήλωση ηφαιστειότητας θα συνέβαινε στις ΗΠΑ. Εντούτοις οι ηφαιστειολόγοι ήταν ενήμεροι και περίμεναν τον επερχόμενο κίνδυνο. Μήνες πριν την έκρηξη, η Αμερικανική Γεωλογική Υπηρεσία (U.S. Geological Survey, USGS) εγκατέστησε στο Vancouver του Washington το επιχειρησιακό κέντρο παρακολούθησης του ηφαιστείου.Το πρωί της 18ης Μαΐου 1980 ο ηφαιστειολόγος David Johnston κατασκήνωνε στο Coldwater Ridge σε μικρή απόσταση από το όρος της Αγίας Ελένης, όταν συνέβη η έκρηξη. Στις 8.32 πμ. ο Johnston αναφώνησε στον ασύρματο προς τη βάση της USGS «Vancouver, Vancouverαυτό είναι!». Αυτά ήταν και τα τελευταία του λόγια. Η επακόλουθη έκρηξη ισοπέδωσε τη βόρεια πλαγιά του ηφαιστείου, σκοτώνοντας τονJohnston και άλλους 56 ανθρώπους.

Την ίδια ώρα οι γεωλόγοι Keith και Dorothy Stoffel πετούσαν με ένα μικρό αεροπλάνο μόλις 400 m από την κορυφή του βουνού της Αγίας Ελένης. Από εκείνο το σημείο έγιναν μάρτυρες μίας από τις μεγαλύτερες κατολισθήσεις στην ιστορία. Δευτερόλεπτα αργότερα, μία τεράστια έκρηξη ανατίναξε τη βόρεια πλευρά του ηφαιστείου προς την κατεύθυνση του Coldwater Ridge και Spirit Lake. Η έκρηξη δημιούργησε ένα στροβιλώδες νέφος συνοδευόμενο από πολλούς κεραυνούς που ανέβηκε σε ύψος χιλιάδων μέτρων. Το νέφος εξαπλώθηκε γρήγορα προς την πλευρά του αεροπλάνου, το οποίο μόλις και κατάφερε να σωθεί κάνοντας στροφή προς το νότο??(απο σελίδα του γεωλογικού τμήματος του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου. Μπορείτε να διαβάσετε το πλήρες κείμενο και να δείτε πολλες φωτογραφίες στον σύνδεσμο που ακολουθεί: http://www.geo.auth.gr/765/5_historical/55_helen.htm

Το βίντεο που ακολουθεί  δείχνει τη κατάρρευση

Ενεργειακό αποτύπωμα

Παίζοντας αυτό το ηλεκτρονικό παιχνίδι μπορείτε να μάθετε ποιο είναι το ενεργειακό σας αποτύπωμα, δηλαδή πόσο διοξείδιο του άνθρακα (CO2) εκλύουν στην ατμόσφαιρα οι καθημερινές σας συνήθειες που σχετίζονται με την κατανάλωση ενέργειας. Πατήστε πάνω στην εικόνα και να είστε ειλικρινείς στις απαντήσεις !!

Πληροφορίες Προφίλ

Application afterLoad: 0.008 seconds, 0.40 MB
Application afterInitialise: 0.588 seconds, 2.94 MB
Application afterRoute: 0.661 seconds, 3.83 MB